Yiyecekler, Yiyeceklerin Tüketimi ve Besin Öğeleri Yönüyle Yiyecekler

Yiyecekler, Yiyeceklerin Vitamin ve Mineral Değerleri Yönüyle ve Besin Öğeleri Yönleriyle Yiyecek ve İçecekler:Yiyecek ve içecekler, içerdikleri vitamin ve mineral değerlerine göre, bebekler üzerindeki etkisi ve yetişkin insan metabolizması üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Sağlıklı bir insan, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, unlu gıdalar ile sebze ve meyve olmak üzere bir miktar da yağ içeren yiyecekler tüketerek beslenmesini sağlayabilir. Yiyeceklerin doğal renginde olması önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besin öğelerinin kaynağı olan yiyeceklerin saklanması, hazırlanması veya pişirilmesi esnasında sahip oldukları besin değerlerinde oluşan kaybın en aza indirilmesi için bireylerin yiyeceklerle ilgili bu konularda bilinçli olması önemlidir. Yiyecek ve içeceklerin seçimi ve tüketimi, insan sağlığı ve sağlıklı beslenme üzerine olan etkileri yönüyle sayfamızda verilmeye çalışılmaktadır.

A Vitamini Yiyecekler, A Vitaminli Yiyecekler, A Vitamini İçeren Yiyecekler:A vitamini yiyecekler sıralamasında, karaciğer, özellikle hindi karaciğeri en zengin a vitamini kaynağı olarak birinci sırada gelmektedir. A vitamini içeren yiyeceklerden ikinci sırada, kırmızı biber, arnavut biberi, acı biber ve üçüncü sırada ise tatlı patates gelmektedir. Havuç, a vitamini yiyecekler sıralamasında dördüncü sırada gelmektedir. A vitamini kaynağı olarak her zaman önerilen havuç, bildiğiniz gibi a vitamini içeren en önemli yiyeceklerden olup, ister yemeklerin içerisinde pişmiş olarak, isterseniz salatada veya aparatif olarak tüketilen en önemli a vitamini kaynaklarından biridir. A vitamini içeren yiyeceklerden beşinci sırada ise koyu yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Diğer A vitamini yiyecekler sırasıyla balkabağı, tüketilebilen kurutulmuş otlar (kurutulmuş maydanoz, kurutulmuş fesleğen, kurutulmuş mercanköşk, dereotu, keklikotu gibi), koyu renkli marul, kurutulmuş kayısı (gün kurusu), kavun olarak uzmanlar tarafından sıralanmaktadır.

B vitamini yiyecekler, B vitamini içeren yiyecekler:

B vitamini yiyecekler olarak, özellikle hindi, ton balığı, karaciğer ve genel olarak et ürünleri ile bunlara ilave b vitamini kaynağı yiyecekler olarak kepekli tahıllar, patates, muz, mercimek, kırmızı biber, doğal kültür ve kontrollü fermantasyon işlemi ile elde edilen soya ürünü olan tempeh, fasülye, besin maya ve bira mayası sayabiliriz.

Protein yiyecekler, protein içeren yiyecekler, proteinli yiyecekler:

Protein içeren yiyecekler olarak tavuk etini en başta söyleyebiliriz. Proteinli yiyeceklerden balık, özellikle ton balığı, somon, halibut (kalkana benzer yassı balık) protein kaynağı için ikinci sırada sıralanabilir. Protein içeren yiyecekler listemize az yağlı mozzarella peynirini ve süzme peynirini üçüncü sırada söyeleyebiliriz. Proteinli yiyecekler sıralamamıza, dördüncü sırada az yağlı, sığır ve dana etini yazabiliriz.
Ayrıca, iştah kesen yiyecekler, iştah kesen içecekler, iştahı kesen yiyecekler, iştah kesici yiyecekler, iştah kesen yiyecekler ve içecekler, iştah kesen yiyecekler nelerdir, iştah kesen içecekler nelerdir ve tok tutan yiyecekler, tok tutan besinler, tok tutan gıdalar, sahurda tok tutan yiyecekler, tok tutan kalorisiz yiyecekler, tok tutan yemekler gibi faydalı bilgileri ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.