A Vitamini, Vitamin A ve Faydaları, A Vitamini Nedir, A Vitamini Nelerdir, A Vitamini Faydalari, A Vitamini Yararları

A Vitamini, A Vitamini ile İlgili Bilgiler, A Vitamini Bitkisel Kaynakları, A Vitamini Hayvansal Kaynaklar, Vitamin A:A vitamini, yağda eriyen vitaminlerdendir. A vitaminin ön maddesi retinoldür. Retinol, a vitamini formlarından biridir ve a vitamininin başka bir formuna dönüşebilir. A vitamini ihtiyacı, bitkisel veya hayvansal yiyeceklerden karşılanır. A vitamini antioksidandır. Antioksidanlar, vücudumuzdaki hücreleri serbest radikallerin etkilerinden koruyan maddelerdir. Serbest radikaller, vücudumuzda besinlerin parçalanması sonucu ortaya çıkan veya sigara dumanı, radyasyon gibi çevresel faktörler tarafından ortaya çıkan zararlı moleküllerdir.

A Vitamini Nedir, A Vitamini Nelerdir, A Vitamini Görevleri, A Vitamini Neye Yarar, A Vitamini Ne İşe Yarar:A vitamini yani retinol, bir insanın görme, gelişim ve büyüme, epitelyal hücre bütünlüğü, bağışıklık sistemi ve yenileme için gerekli olan ve yeterli miktarda alınması gereken temel bir besindir. A vitamini görevlerini özetleyecek olursak; görme, kemik gelişimi, üreme, hücre fonksiyonları ve bağışıklık sistemi olarak kısaca sıralayabiliriz.

A Vitamini ve Faydaları Nelerdir, A Vitamini Yararları, A Vitamini Faydaları Nelerdir:

Vitamin a hücre yenilemesine yardımcı olur. A vitamini bağışıklık sistemini uyarır. A vitamini bazı hormonların oluşumu için gereklidir. Örneğin, beslenme ile ilgili olarak her yıl Stokholm’da düzenlenen Marabou Sempozyumunda, a vitamininin kızamığa karşı etkili bir koruyucu olduğuna işaret edilmiştir. Kemik oluşumuna ve gelişimine yardımcı olan a vitamini, ayrıca diş gelişimine yardımcı olur. A vitamini, sağlıklı bir cilt ve saç için de gerekli bir vitamindir.

A Vitamini Eksikliği ve A Vitamini Eksikliği Sonuçları:

A vitamini insan vücudu üzerinde bir çok önemli işleve sahip olduğu için, vitamin a eksikliği gece körlüğüne, cilt kuruluğuna, diş minesinin zayıflamasına ve kemik gelişiminde yetersizliğe neden olmaktadır.

Günlük A Vitamini İhtiyacı ve Günlük A Vitamini İhtiyacını Karşılayabilmek İçin Alınması Gereken Besinler:

Günlük A vitamini ihtiyacı beslenme şekli, yaş gibi bir takım faktörlere göre değişmektedir. Vejeteryenlerde, küçük çocuklarda veya alkol alışkanlığı olanlarda günlük A vitamini ihtiyacı artabilir. Kişilerin özel sağlık durumlarına göre de günlük a vitamini ihtiyacı artabilir. Örneğin karaciğer hastalıklarında, kistik fibrozis ve Crohn hastalığı gibi durumlarda günlük A vitamini ihtiyacı artabilir. Ancak günlük a vitamini ihtiyacının belirlenmesi doktor tavsiyesine göre yapılmalı ve günlük itayacın üzerinde alınmamasına dikkat edilmelidir.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.